אנגליה - Edinburgh international Film Festival

(מועד אחרון להגשת סרטים: מאמצע דצמבר עד אמצע פברואר)

אחד מפסטיבלי הקולנוע הוותיקים בעולם, נוסד בשנת 1947 ומתרחש כל שנה באמצע חודש יוני. הפסטיבל נוסד כפסטיבל בינלאומי של סרטים תיעודיים והמהדורה הראשונה שלו נפתחה על ידי ג'ון גרירסון, מייסד התנועה הדוקומנטרית הבריטית. בשנים הראשונות התהדר הפסטיבל בלא מעט שמות גדולים שהציגו את סרטיהם התיעודיים. שמות כמו: רוברטו רוסליני, רוברט פלהרטי, ז'אק טאטי, נורמן מקלארן ועוד. בשנות החמישים, כאשר הפסטיבל צבר תהודה עולמית, החלו להקרין בו גם סרטים עלילתיים. הגשת הסרטים כוללת דמי הרשמה.

בשנים האחרונות הציג הפסטיבל כמה מהכישרונות הטובים והמוכרים בתעשיית הקולנוע. כמו כן, במהלך הפסטיבל מתקיימים אירועים שונים כגון הקרנות חוצות, הרצאות, מפגשים עם יוצרים ותערוכות. הפסטיבל מקיים "מעבדת יוצרים" המציעה סדנאות מקצועיות בתחומים שונים כמו סאונד, בניית סיפור ועוד. כמו כן הפסטיבל מקדיש רצועה לסרטים קלאסיים ומחוות ליוצרים. ב-2015 הפסטיבל הקדיש את המחווה שלו ליוצר סרטי האקשן וולטר היל.

הפסטיבל דורש בכורה בריטית לסרטים המוצגים במסגרות השונות (להוציא סרטים קצרים ואנימציה) אך מעדיף, מטבע הדברים, בכורה אירופאית או עולמית. במהלך הפסטיבל מוקרנים כ-200 סרטים ומבקרים בו למעלה מ-50 אלף אנשים.

ב-2015 הוקרן במסגרת הפסטיבל סרטם של שרון מיימון וטל גרניט, "מיתה טובה".

accessibility