ארצות הברית - Sundance Film Festival

(מועד אחרון להגשה - תחילת אוגוסט עד סוף ספטמבר)

האירוע המרכזי, הגדול, המתוקשר והחשוב ביותר של תעשיית הקולנוע העצמאי האמריקאי והעולמי. הפסטיבל מתקיים מדי שנה במדינת יוטה שבארצות הברית בחורף הקר של חודש ינואר. הוא נוסד בשנת 1985 ביוזמת מכון סאנדנס שהקים השחקן רוברט רדפורד.

בפסטיבל מוקרנים סרטים עלילתיים ותיעודיים באורכים שונים. עם השנים הפסטיבל הפך לאירוע מתוקשר ונוצץ, הרבה בזכות חלק גדול מכוכבי הוליווד המגיעים אליו לא פעם כדי לנסות לקדם סרטים עצמאיים קטנים יותר בהם השתתפו. הפסטיבל מתהדר בלא מעט יוצרים אשר הציגו בו את יצירותיהם הראשונות, במאים כמו האחים כהן, קווין סמית ועוד. הצלחה בפסטיבל סאנדנס וציון לשבח על ידי השופטים כמוהו כקבלת תו תקן לאיכות הסרט, מה שלעיתים מקל על שיווקו וקבלתו על ידי הקהל. ההרשמה לפסטיבל כוללת תשלום דמי הרשמה.

מלבד הסרטים, עמוס הפסטיבל בשלל אירועים, החל מפאנלים מתוקשרים (שהיום מועברים לעיתים בשידור ישיר באינטרנט) דרך סדנאות מקצועיות ועד להופעות מוסיקליות ומסיבות נוצצות.

מעבר לפסטיבל מקיים מכון סאנדנס פעילויות במהלך כל השנה המיועדות ליוצרים צעירים או כאלה שהם בתחילת דרכם, כמו למשל סדנה לפיתוח תסריטים והתמחות למפיקים.

בשנים האחרונות הקולנוע הישראלי מקבל אהדה ממנהלי הפסטיבל, הרבה מאוד סרטים מוקרנים בו ולא פעם זוכים בפרסים חשובים. ב- 2014 הוקרנו בפסטיבל "הנסיך הירוק" בבימויו של נדב שירמן, הסרט פתח את תחרות ה-World Cinema Documentary של הפסטיבל ואף גרף את פרס חביב הקהל. סרט ישראלי נוסף שהתקבל לתחרות באותה שנה, "לכודים ברשת" בבימוי שוש שלם והילה מדליה. ב-2015 הוקרנו ''פרינסס'' של טלי שלום עזר בתחרות הרשמית וסרטו של שמעון דותן "המתנחלים" בתחרות הסרט התיעודי הזר. בשנת 2016 זכה בפרס הסרט העלילתי הזר הטוב ביותר סרטה של עילית זקצר "סופת חול".

accessibility