צרפת - Festival de Cannes

(מועד אחרון להגשה – מרץ)

הפסטיבל, שנוסד בשנת 1946 נערך מדי שנה במאי cעיר קאן שבריביירה הצרפתית.

למרות שהפסטיבל שומר על אופיו האיכותי הוא מקפיד על יצירת רשת עסקית רחבה לפיתוח הקולנוע הבינלאומי כשמעל ל 25 אלף אנשי מקצוע מתעשיית הקולנוע מגיעים לפסטיבל ולא מעט חוזי הפצה והפקה נסגרים במהלכו.

במסגרת הפסטיבל מתקיימות מספר תחרויות מקבילות ומוענקים מגוון פרסים. כל קטגוריה מהווה מעין פורום אוטונומי בפסטיבל עם חבר שופטים נפרד. התחרות הרשמית - בה מוענק דקל הזהב, מיועדת לסרטים באורך מלא מכל העולם, כמו כן ניתנים פרס הבמאי המצטיין, פרס השחקן ופרס השחקנית, פרס התסריט ולצד אלו פרס מפעל חיים. תחרות המיועדת לסרטים קצרים מכל העולם ומהלכה מוענקים שני פרסים. תחרות Un Certain Regard (מבט מיוחד) - בה מוענקים ארבעה פרסים. Camers D`or (מצלמת הזהב) - קטגורייה המיוחדת לסרטי ביכורים. Cinefondation - שהוקמה ב-1998 ומיוחדת לסרטי סטודנטים מבתי ספר ברחבי העולם.

במהלך ההקרנות גם נערכים פאנלים והרצאות ופרויקט Atelier שמציג כל שנה 15 פרויקטים סטודנטיאליים בפני אנשי מקצוע.

תוכניות הפסטיבל עמוסות במגוון תכנים לרבות הופעות מוזיקליות, כיתות אמן של יוצרי קולנוע מובילים, פרימיירות חגיגיות, מסיבות חוף, הקרנות סרטי מופת וסרטים קלאסיים משוחזרים ועוד.

אירוע חשוב וגדול שמתקיים במסגרת הפסטיבל הוא שוק הסרטים המפורסם Marche Du Film. השוק נוסד בשנת 1959 ומושך אליו בשנים האחרונות למעלה מ-10 אלפים אנשי תעשייה. שוק הסרטים מפעיל גם את האתר Cinando.com שהוא מאגר אונליין עצום לסרטי הפסטיבל וכולל פרטי התקשרות ואפשרות לצפות בסרטים.

הקולנוע הישראלי מאוד פופולארי בפסטיבל ובשנים האחרונות היה רצף מרשים של סרטים שהוקרנו (ואף זכו בפרסים): ב- 2014 הוקרנו שישה סרטים ישראלים: "גט" של רונית ושלומי אלקבץ, "הגננת" של נדב לפיד, "את לי לילה" של אסף קורמן, "בורג" של שירה גפן, "הרחק מהיעדרו" של קרן ידעיה ו"הגו-גו בויז" של הילה מדליה. ב- 2015 הוקרן סרטו של אלעד קידן ''היורד למעלה'' ו''סיפור על אהבה וחושך'' של נטלי פורטמן. ב 2016 הוקרן סרטו של אסף פולונסקי "שבוע ויום" שגם זכה בפרס ההפצה, "אנה", סרט הסטודנטים של אור סיני שזכה בפרס סרט הסטודנטים הטוב ביותר בפסטיבל, נדב לפיד, שגם שימש כאחד השופטים, הקרין את סרטו הקצר "מיומנו של צלם חתונות", כמו כן הוקרנו "מעבר להרים ולגבעות" של ערן קולירין ו"עניינים אישיים" של מהא חאג'.

accessibility