רוסיה - Moscow International Film Festival

(מועד אחרון להגשה – אפריל)

הפסטיבל שנוסד ב-1935 כשסרגיי אייזנשטיין עומד בראש צוות השופטים, נערך בחודש יוני מדי שנה והוא אחד הפסטיבל המומלצים על ידי איגוד המפיקים הבינלאומי. הספירה הרשמית של מהדורות הפסטיבל מתחילת משנת 1959 וב-2017 נערכה המהדורה ה-39 שלו.

בפסטיבל שלוש מסגרות תחרותיות: קולנוע עלילתי, קולנוע תיעודי, סרטים קצרים. מעבר למסגרות התחרותיות ישנן מסגרות הקרנה מחוץ לתחרות המתחלקות לנושאים שונים חלקם קבועים וחלקם משתנים, לדוגמא, בפסטיבל בשנת 2016 היה פוקוס על קולנוע הולנדי מצד אחד, ומצד שני פוקוס על הקולנוע של מדינות ערב. כמו כן נערכות רטרוספקטיבות לבימאים ויוצרים מרחבי העולם. ב-2016 נערכה רטרוספקטיבה לסרטיו של הבמאי קרלוס סאורה.

מעבר על רשימת הסרטים מעלה שהפסטיבל, כנראה במכוון, מקפיד על נוכחות אמריקאית דלה יחסית, דבר המעיד גם על אופיו, המיועד לקדם אלטרנטיבה לזרם המרכזי של הקולנוע העולמי.

הקולנוע הישראלי זוכה לייצוג נאה בפסטיבל. בשנת 2014 התחרה סרטו של עמיקם קובנר ''עיר מקלט'' במסלול העלילתי וסרטו של נדב שירמן "הנסיך הירוק" זכה בפרס חביב הקהל. בפסטיבל בשנת 2016 הוקרן סרטו של אבישי סיוון "תיקון" ובמסגרת תחרות הסרטים הקצרים התחרה סרטה של דנה לרר "גבולות".

accessibility