אורנה ירמות

בשנת 1999 יזמה והקימה אורנה ירמות את קופרו - הקרן לשיווק סרטי תעודה ואנימציה ומאז ניהלה ועמדה בראשה. עשרים שנים עבדה ירמות למען הקרן במסירות ובנדיבות אין קץ, ימים כלילות, כשהיא מובילה את החזון שבו האמינה. שוק הקופרו הראשון התקיים לפני עשרים שנה ביוזמתה ובהפקתה של אורנה ירמות. 

ירמות, בוגרת החוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל אביב בהצטיינות, החלה את עבודתה בתחום המדיה בתחקירים (לסדרת התוכניות על ספרות – סוף ציטוט, לסדרה "תמונת מחזור") ובעריכת תוכן (עורכת משנה של "יומן תרבות", רכזת מערכת של "מבט שני", מפיקת "לונדון בשלישי" סדרת ראיונות אישיים בהנחיית ירון לונדון). היא הייתה ממקימי פורום היוצרים הדוקומנטריים בשנים 1998-1999 שימשה כמנכ"ל הפורום ובשנים 2000-2003 הייתה חברת הנהלה של הפורום. בתקופתה הפך הפורום מקבוצה של 30 חברים לגוף משפיע של 300 חברים. עיקר פעילותה היה בנושאי הגדלת שעות הפקות המקור והרגולציה על גופי השידור.

בשנים שקדמו לקופרו, הייתה ירמות מפיקה עצמאית של סרטי תעודה שרובם היו קופרודוקציות בינלאומיות. ("אווה", "אהבה שאין לתארה במילים" "1-2-3-4 – מגרמניה היטלר בא", "ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה" ועוד). במהלך השנים לימדה ירמות, במספר אקדמיות את התחום התיעודי (מכללת ספיר, המיכללה למינהל, בית ספר "מעלה" לקולנוע, האוניברסיטה הפתוחה) ושמשה גם כלקטורית בתחום סרטי התעודה באקדמיה האירופאית בשנת 2007. כמו כן, הוזמנה ירמות לשווקי קולנוע תעודי ברחבי העולם להציג את תמונת סרטי התעודה הישראלים והייתה הפנים של קרן קופרו. בזכות הקמת קרן קופרו ופעילותה המתמשכת של ירמות, השתנתה מפת הקולנוע הדוקומנטרי בארץ. היא זו שזיהתה את הפוטנציאל המקומי ואת הצורך ביצירת קופרודוקציות ופעלה ללא לאות לקידום הרעיון שהיום נראה לכולנו מובן מאליו.

קולגות וחברים נפרדים מאורנה ירמות

accessibility